Categories
87

Vâlcea (1995): Evaluare și ofertă culturală, premiile anuale populare, noi inițiative și programe culturale

Prezențe artistice vâlcene în țară

  • Martie-aprilie, Pitești: Expoziția națională de arte plastice:ȘA Râmnicu-Vâlcea – Diploma          de onoare pentru participare și calitate; Alexandru Trandafir – mențiune.
  • 27-28 mai, Borcea, Călărași: „Hora mare”: „Domnițele” Costești și „Dor de plai” Glăvile.
  • Iunie, Caracal-Olt: Festivalul „Călușul românesc”: Călușariii din Frâncești – premiul special
  • 26-28 iunie, Caransebeș (Caraș-Severin): Festivalul-concurs „Luță Ioviță” – ediția a VII-a: rapsodul Ilie Zugrăvescu – premiul pentru întreaga activitate artistică.
  • 29 iunie-2 iulie, Drobeta-Tr. Severin: Festivalul „Memorial Dan Bebe Ionescu” – ediția I: Călușarii din Frâncești (premiul III); rapsodul Ilie Zugrăvescu (premiul special al juriului).
  • 6-10 iulie, Constanța: Festivalul de folclor al țărilor balcanice: Ansamblul „La Obârșia Lotrului” Voineasa; ansambluri din Albania, Bulgaria, Iugoslavia, Macedonia și România.
  • 7 iulie, București: Ansamblul „Miorița” Vaideeni în emisiunea TVR „Tezaur folcloric”.
  • 30 iulie, Jina-Sibiu: Sărbătoarea foclorică „Sus pe muntele din Jina” – ediția a XXVI-a: Ansamblul „Miorița” Vaideeni – diploma și trofeul festivalului
  • 4-6 august: București, Muzeul Satului: Festivalul național de folclor muzical „Hora”: Daniel Busnea – Marele premiu; Petruș Cârstea – premiul III.
  • 6-11 august, Tulcea: Festivalul internațional de folclor al țărilor latine: Ansamblul „Miorița” Vaideeni; ansambluri din Spania, Republica Moldova și România.
  • 18-20 august, Zalău-Sălaj: Festivalul internațional „Ecouri mezeșene”: „Domnițele” (Costești), „Dor de plai” (Glăvile); grupuri din Macedonia, Ucraina, Rep. Moldova și România.
  • Septembrie, Brașov: Festivalului internațional „Cerbul de aur” – spectacolul de folclor: „Domnițele” din Costești.
  • 4-6 septembrie, Târgoviște: Festivalul de folclor păstoresc „Miorița” – ediția     a V-a: Daniel Busnea – premiul I
  • 7-10 septembrie, Slănic-Moldova: Festivalul-concurs de creație și interpretare dramatică „Ion Luca” – ediția a IX-a: Teatrul „Ariel” Râmnicu-Vâlcea – premiul I și trofeul festivalului.
  • 15 septembrie, Drobeta-Tr. Severin: Centenarul Gheorghe N. Dumitrescu-Bistrița. Delegația vâlceană: Gheorghe Deaconu, Ioan St. Lazăr, Costea Marinoiu, Nicolae State-Burluși.
  • 22-24 septembrie, Gura Humorului: Festivalul de film și diaporamă „Toamna la Voroneț”: TV Etalon și TV „Vâlcea 1”. Printre laureați: Petre Constantinescu, Diana Deleanu (TV Etalon).
  • 6-8 octombrie, Turceni-Gorj: Festivalul de dans sportiv și modern: premii și recitaluri – Societatea de dans „Ru Appolo” (Mihaela Runceanu) șiȘcoala de Arte (Iolanda Cherăscu).
  • 20-22 octombrie, Constanța: Salonul interjudețean de peisaj „Apa”: mențiune pentru Cenaclul „Contraste” (Marin Alexandru, Trandafir Alexandru, Ilie Andronache și Teodor Duței)
  • 28-30 noiembrie, Alexandria: Festivalul-concurs de muzică populară „Pe deal la Teleormănel” – ediția a XXVII-a: Maria Militaru – premiul special al juriului.

Turnee externe

  • Iunie, Vaideeni: Turneul Ansamblului folcloric al Clubului Cultural „Nisia Algeon” din Ano Liosion – Grecia, inclusiv participarea la „Învârtita dorului” (24-25 iunie).
  • 20-27 septembrie, Ano Liosion, Atena – Grecia: Turneul Ansamblului „Miorița” din Vaideeni în Grecia.
  • 14-22 decembrie, Villers-Bocage, Caen – Franța: Turneul Ansamblului „La Obârșia Lotrului” din Voineasa.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *