Vâlcea 1992: O inițiativă de anvergură națională – Universitatea de Cultură Populară, „Cântecele Oltului„ – festival internațional, reluarea dialogului cu animatorii culturali

July 3, 2024 by

Istorie Locala

      Prezențe vâlcene în țară

  • Martie, Baia Mare: Consfătuirea CIOFF – Secțiunea Națională România – și a ACAFR: Maria Constantinescu și Doina Glăvan.
  • 9-10 aprilie, Craiova și Giubega: „Gala poeților populari din Oltenia”: poeta populară Gheorghița Măleanu şi etnologul Gheorghe Deaconu.
  • 17-19 aprilie, Drăgănești-Olt: Festivalul-concurs de doine și balade „De la Drăgănești la vale”: Ion Drăgușin (vioară, premiul II) și Constantin Sprâncenatu (voce).
  • 2-3 mai, Satu-Mare: Festivalul de muzică populară „Ceteră, lemnuț cu dor”: instrumentiștii Ion Drăgușin (premiul II) și Mihai Arcadi.
  • 13-17 mai, Buzău: Concursul de muzică ușoară „Mihaela Runceanu” – ediția a II-a: Greta Mihalache – trofeul „Mihaela Runceanu”.
  • 14-17 mai, Pitești: Festivalul-concurs „Darclée”: Petruț Constantinescu (pian, premiul III).
  • 26-28 mai, Sibiu: Festivalul de muzică populară organizat de Ansamblul “Junii Sibiului”: Marian Lupu – premiul II.
  • 6-7 iunie, Pitești: Adunarea de constituire a Asociaiei Naționale a Teatrelor din România (ANTAR): Marin Bulugea, referent de specialitate, CJCVTCP.
  • 19-21 iunie, Caracal-Olt: Simpozion „Călușul românesc”: folcloristul Gheorghe Deaconu.
  • 2-4 iulie, Tulcea: Consfătuirea coregrafilor din ţară: Maria Constantinescu.
  • 19-20 iulie, Fălticeni: Festivalul „Șezătoarea”: rapsodul Ilie Zugrăvescu – premiul special.
  • 1-7 august, Bistrița: Festivalul internațional de folclor „Nunta Zamfirei”, organizat sub patronajul IGF, uniune afiliată la UNESCO: folcloristul Gheorghe Deaconu.
  • 30 -31 octombrie, Arad: Festivalul poeților țărani: Gheorghița Măleanu (Bărbătești).
  • 6-8 noiembrie, Sinaia: Colocviul național al dirijorilor de cor, organizat de CNCVCTP, sub patronajul MC: dirijorii Mihail Ștefănescu și Gelu Stratulat.
  • 26-28 noiembrie, Tg. Jiu: Festivalul interjudețean “Izvoare fermecate”: Taraful Dobriceni-Stoenești (premiul AF Gorj) și rapsodul Constantin Ștefănescu (premiul III).
  • Dialog cultural Vâlcea – Basarabia

                Moldovenii – oaspeți

    • 4-8 iunie, Horezu: Vizita delegației culturale din Republica Moldova, formată din Aurel Ciocan, specialist la CNCP Chișinău, Ion Robu, metodist la Directia de Cultură a raionului Nisporeni: participarea meșterilor populari la cea de a XXII-a ediție a Târgului ceramicii populare românești „Cocoșul de Hurez”; Aurel Ciocan a făcut parte din juriul concursului; meșterul olar Zaharia Triboi a obținut Marele premiu „Cocoșul de Hurez”, iar împreună cu fratele său, Spiridon Triboi, a dobândit premiul I. Toţi membrii delegaţiei au participat la colocviul programat. Din creația olarului Zaharia Triboi, au fost selectate lucrări pentru patrimoniul Galeriei de Artă Populară Contemporană. În afara participării la „Cocoșul de Hurez”, delegația culturală din Moldova de dincolo de Prut a vizitat obiective turistice și de patrimoniu cultural (Culele Măldărăști, satul Olari, mănăstirile Cozia și Horezu, Muzeul Satului Vâlcean Bujoreni) și așezăminte culturale (Călimănești, Costești, Govora, Vaideeni). În cadrul vizitei, s-au stabilit relații de cooperare culturală: participarea olarilor vâlceni la un târg internațional de ceramică în Republica Moldova și schimburi artistice între C de C Horezu și instituții similare din raionul Nisporeni. Vizita delegației din Republica Moldova a fost coordonată de Gheorghe Deaconu, directorul CJCVTCP Vâlcea, și s-a bucurat de ospitalitatea Primăriei orașului Horezu.
    • Călimănești, 16-26 iulie: o delegație culturală, formată din Andrei Suruceanu, șeful Direcției de Cultură din orașul Orhei, și Ana Drăgan, metodist la Direcția de Cultură a raionului Briceni, a participat la Cursurile de vară ale Universității de Cultură Populară.
    • (dată neidentificată), Păușești-Otăsău: Turneul Ansamblului „Oleanda”, raionul Nisporeni; în program: spectacole în Bunești, Govora și Păușești Otăsău.

             MOLDOVENII – GAZDE

    • 4-11 ianuarie, Crișcăuți, raionul Dondușeni: Turneul ansamblului „Datina” din Câineni, însoţit de Constantin Andrei, referent de specialitate la CJCVTCP.Vâlcea.
    • 5-12 ianuarie, Chișinău: Participarea Ansamblului folcloric „La Obârșia Lotrului” Voineasa la spectacolul de datini și obiceiuri, la invitația MC din Republica Moldova.
    • 10-15 septembrie, Nisporeni: Turneul Ansamblului folcloric „Otăsăul” din Păușești-Otăsău.

Written By

Istorie Locala

Istorie Locala

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Judete