Categories
87

Vâlcea (1982): Noi structuri funcționale ale AFEV, „Asociația Scriitorilor Vâlcea” – un proiect ambițios, inaugurarea Galeriilor de Artă ale Fondului Plastic

  • 3-9 mai, Râmnicu-Vâlcea: Zilele Teatrului Popular.
  • 23 mai, Bujoreni: Concursul tinerilor meșteri populari „Mâini de aur” – ediția a VII-a.
  • 26-29 mai, Râmnicu-Vâlcea și Călimănești: Festivalul ”Vâlcea artistică”.
  • 4-6 iunie, Horezu: Târgul ceramicii populare „Cocoșul de Hurez” ediția a XII-a.
  • 6-12 iunie, Craiova: Sesiunea ştiinţifică integrată Concursului și festivalului „Maria Tănase” – ediția a VII-a: folcloriștii Nicolae Ciurea și Costea Marinoiu, membri ai AFEV.
  • 7-13 iunie, Slănic-Moldova: Festivalul de teatru – ediţia a X-a: Teatrul CCŞTT Râmnicu-Vâlcea la Festivalul de creaţie şi interpretare teatrală – ediţia a X-a: premiul II pentru creaţie – Iulian Margu; premiul II pentru spectacol, în regia autorului.
  • 19-20 iunie, Caracal-Olt: Festivalul „Călușul românesc” – ediția a XVI-a: călușarii vâlceni – pe podium: Frâncești – premiul II; Șirineasa – premiul III.
  • 19-20 iunie, Caracal-Olt: Târgul ceramicii populare „Pomul vieții”: premii pentru ceramiștii horezeni: Ioana și Dumitru Mischiu, Maria și Gheorghe Iorga.
  • 20 iunie, Vaideeni: Sărbătoarea păstorească „Învârtita dorului” – ediția a XIV-a.
  • 6 iulie, Râmnicu-Vâlcea: Vernisajul expoziției anuale de artă plastică a AAPAV.
  • 17-18 iulie, Bujoreni: „Rapsodia plaiului vâlcean” – ediția a VIII-a.
  • 25-28 iulie, Tulcea: Festivalul „Cununa cântecului românesc” – ediția a VII-a: premii pentru Ansamblul „Floricica” din Mihăești și realizatorii spectacolului „Horă la hanul cu dulap” (Gh. N. Cârstoiu, Maria Constantinescu, Mihai Preda); Ansamblul „Strugurelul” din Drăgășani și Constantin Ceaușu.
  • 30 iulie – 1 august, Râmnicu-Vâlcea, Călimănești, Govora, Olănești: Festivalul de folclor „Cântecele Oltului” – ediția a XIV-a.
  • 7-8 august, Curtea de Argeș: Festivalul de folclor „Carpați”: mențiune pentru Ansamblul „Brâulețul” al Coop. Meșt. „Prestarea” din Drăgășani.
  • 7-8 august, Tg. Mureș: Festivalul jocului din bătrâni – ediția a V-a: placheta festivalului pentru Formația de dansuri din Runcu și diploma pentru animatorul ei, Haralambie Tudor.
  • 4-5 septembrie, Strunga-Iași: Festivalul de folclor „Trandafir de la Moldova” – ediția a XVI-a: premiul I, titlul de Laureat       și placheta festivalului pentru Ansamblul „Ciobănașul” Malaia; premiul special – pentru rapsodul popular Ana Chirculescu
  • 25-26 septembrie, Sibiu: Festivalul-concurs „Cântecele munților”: Grupul de colindători din Boișoara – în gala laureaților.
  • 30 octombrie, Vălenii de Munte-Prahova: poetul George Voica – în palmaresul Festivalului de poezie și muzică „Miron Radu Paraschivescu” – ediția a V-a.
  • 4 octombrie, Râmnicu-Vâlcea: Spectacolul „Ca o vatră, limba noastră” – în colaborare cu Radioteleviziunea Română.
  • 9-10 octombrie, Băbeni: Festivalul artistic „La izvorul fermecat” – ediția a IX-a.
  • 17 octombrie, comuna N. Bălcescu : „Memorial Bălcescu”.
  • 24 octombrie, Slătioara: Spectacolul inaugural al noului edificiu al Căminulu cultural.
  • 22 noiembrie – decembrie, Râmnicu-Vâlcea: „Artele Râmnicului” – ediția a XII-a.
  • 2-5 decembrie, Drobeta Turnu-Severin:       Festivalul „Cântec nou în Mehedinți” – ediția a XII-a: premiul II pentru Lucreția Pătru.
  • 11-12 decembrie, Lugoj-Timiş: Corul CC Bălceşti la Festivalul coral “Ion Vidu”.
  • 12 decembrie, Bărbăteşti: Semicentenarul Căminului Cultural.
  • 12 decembrie, Muereasca: Semicentenarul Căminului Cultural.
  • 26 decembrie, Bărbătești: Sărbătoarea folclorică „Gheorghe Bobei”
  • 25-27 decembrie, Sighetul Marmației: Grupul de colindători din Malaia la Festivalul datinilor și obiceiurilor de iarnă – „Marmația ’82” – ediția a XIV- a.
  • Discografie vâlceană în 1982: Marcu Nicolici, Dumitru Miuță și Dumitru Margine.
  • Leave a Reply

    Your email address will not be published. Required fields are marked *