Vâlcea 2000: arta țărănească din Vâlcea sub cupola Academiei Române

July 3, 2024 by

Istorie Locala

  • Acțiuni literar-artistice ale Salonului Tinerilor Creatori și Artiști “Ars amatoria”, în cadrul Societății Tinerilor Creatori și Artiști Vâlcea: 27 octombrie, Râmnicu-Vâlcea; 23 noiembrie, Râmnicu-Vâlcea; 17 decembrie, Călimănești („Icoana sufletului meu”).
  • Acțiuni metodice: colocviul metodic al directorilor culturali pe probleme de teatru (10 martie, Drăgășani); colocviul metodic al directorilor și animatorilor culturali pe teme de artă populară (7 aprilie, Pietrari); curs practic de teatru (8 noiembrie, Râmnicu-Vâlcea); Atelierul animatorului – curs de formare și perfecționare a animatorilor culturali (10-12 noiembrie, Bistrița-Costești); colocviul privind arta lemnului (11 noiembrie, Râmnicu-Vâlcea).

Prezențe artistice vâlcene

           În țară

  • 21 aprilie-2 iunie, Curtea de Argeș: Expoziția-concurs interjudețeană de icoane „Rugămu-ne Ție! – ediția a II-a: pictorii Viorica Belu, Mihai Ionescu, Viloeta Scrociob, Ioan Filigean, Ana Maria Popescu, Corina Bunea, Steluța Zelici-Dumitrescu; primii trei au fost premiați.
  • 27 mai, Florica-Ătefănești, Argeș: Sesiune științifică: folcloristul Costea Marinoiu.
  • 12-13 mai, Curtea de Argeș: Festivalul-concurs al filmului cu tematică religioasă „Lumină din lumină” – ediția a VII-a: TV „Etalon” – premiul II; TV „Vâlcea 1” – premiul III.
  • 7-19 mai, București: Muzeul Satului: Sesiunea științifică dedicată personalității savantului Dimitrie Gusti: etnologul Gheorghe Deaconu.
  • 13-15 iunie, Botoșani: Festivalul-concurs „Porni Luceafărul…” – ediția a XVIII-a: premii pentru Mihaela Deaconu și Cornel Zăvoianu.
  • 24-25 iunie, Caracal-Olt: „Călușul românesc” – ediția a XXXI-a: Călușarii din Dozești-Fârtățești.
  • 29 iunie, Craiova: Festivalul „Rapsozi olteni”: Din Beleț (Clocotici-Racovița).
  • 21-23 iulie, Toplița-Harghita: Festivalul-concurs al cântecului păstoresc „Miorița 2000” – ediția a XIII-a: Georgel Nucă – premiul II.
  • 15-17 septembrie, Gura Humorului: Festivalul de film „Toamnă la Voroneț” – ediția a XX-a: premii pentru TV „Vâlcea1” (Dan Mihalcea și Claudiu Fuiorea).
  • 30 septembrie-1 octombrie, Brașov: Festivalul național „Epigrama-zâna ironiilor” – ediția a X-a: Nichi Ursei – premiul I.
  • 17-20 octombrie, Slatina-Olt: Concursul de umor „Oltenii și…restul lumii” – ediția a VI-a: Nichi Ursei – premiul I.
  • 19-20 decembrie, Craiova: Festivalul de colinde și muzică sacră – ediția a XV-a: Grupul de colindători din Bumbuiești-Boișoara, condus de Ion Piloiu.

În lume

  • (dată și localitate neindentificate), Austria: patru meșteri ceramiști la expoziția-târg din Austria: Nicu Bâscu, Dumitru Mischiu, Dumitru Schiopu, Eufrosina Vicșoreanu.

Written By

Istorie Locala

Istorie Locala

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Judete