Categorii

Vâlcea 1998: Casa Creației Populare Vâlcea – 30 de ani, CJCVTCP Vâlcea are editură proprie, noi inițiative etnoculturale

July 3, 2024 by

istorievalocalasm

87
  • 30 iulie – 2 august, Râmnicu-Vâlcea și Călimănești: „Cântecele Oltului” – ediția a XXX-a.
  • 1-2 august, Râmnicu-Vâlcea: Târgul meșterilor populari din România – ediția I.
  • 29 august, Râmnicu-Vâlcea: Medalion comemorativ „I. I. Alexandrescu – 90”.
  • 30 august, Costești: Festivalul de teatru „Constantin Popian” – ediția a II-a.
  • 30 august, Băbeni: Festivalul de folclor păstoresc „La izvorul fermecat” – ediţia a XXVII-a.
  • 8 septembrie, Bărbăteşti: „Brâul de aur” – ediţia a XXVIII-a.
  • 4-30 octombrie, Râmnicu-Vâlcea: Expoziţia de artă plastică „Brădişor ’98”.
  • 14 octombrie, Bărbătești: Medalion aniversar Gheorghiuța Măleanu (80 de ani).
  • 14-28 octombrie, București: Vâlcea la Expoziția „Ceramica populară la sfârșit de mileniu”.
  • 25-26 octombrie, Slătioara: „Meșteri populari vâlceni” – expoziție de artă populară.
  • 6 decembrie, Buneşti: Concursul artistic „Tinereţe fără bătrâneţe”.
  • 17-20 decembrie, Râmnicu-Vâlcea: Festivalul „Din moși-strămoși” – ediția a VIII-a.
  • 11 decembrie, Râmnicu-Vâlcea: Decernarea premiilor culturii pe anul 1997. Printre laureaţi: Gheorghe Deaconu, Dragoş Serafim, Mihail Ştefănescu, Cristian Alexandrescu, Maria Gaghel, Maria Ciobanu, Eufrosina Vicşoreanu, Mariana Sima, Dinu Săraru.
  •             PREZENȚE ARTISTICE

                ÎN ȚARĂ

    • 24 ianuarie, București: Adunarea generală a FNAFR: Gheorghe Deaconu.
    • 19 martie, Pitești: Salonul național al artelor plastice: Alexandru Trandafir, Ilie Andronache, Simona Bunescu, Mioara Comănescu, Teodor Duței, Alexandra Iorga, Steluța Zelici, Maregareta Nițulescu, Clarisa Rădulescu, Mihaela Sandu, Violeta Țuicu, Margareta Nițulescu, Palmares: Clasa de ceramică aȘA Râmnicu-Vâlcea premiul III; Simona Bunescu, mențiune.
    • 23-24 mai, Pitești: Sesiunea de comunicări științifice: folcloristul Costea Marinoiu.
    • 10-12 iunie, București: Colocviile Institutului Brăiloiu – folcloristul Gheorghe Deaconu.
    • 12-15 iunie, Caracal: „Călușul românesc” (ediția a XXIX-a): Călușarii din Frâncești.
    • 13-14 iunie, Borcea-Călărași: „Hora mare”: „Nedeița” Tomșani – trofeul festivalului .
    • 26 iunie, Sibiu, Muzeul „Astra”: Târgul meșterilor populari.
    • 26-28 iunie, București: Muzeul Satului: Târgul meșterilor populari
    • 21-23 august, Brăila: „Familii muzicale”: rapsodul popular Ilie Zugrăvescu – premiul I.
    • 1-4 octombrie, Vața de Jos – Hunedoara: Colocviile CNCP: folcloristul Gheorghe Deaconu.
    • 9-11 octombrie, Iași: „Trandafir de la Moldova” – ediția a XXX-a: Ansamblul „Floricica” Mihăești – premii individuale și colective. Diploma festivalului pentru CJCVTCP Vâlcea.
    • 19-23 octombrie, Alexandria: Festivalul concurs „Pe deal la Teleormănel”: Ilie Zugrăvescu – premiul pentru al mai bun rapsod.
    • 25-26 octombrie, Craiova: Târgul meșterilor populari – ediția a XXI-a
    • 25 octombrie – 15 decembrie, Pitești: Expoziția națională de artă naivă ediția a XXX-a: artiștii plastici Alexandru Marin, Teodor Duței, Mihai Scărlătescu; două lucrări aparținând ultimilor doi, au fost premiate și achiziționate pentru Galeria Națională de Artă Naivă.
    • 27 noiembrie, Sibiu, Muzeul Astra: Meșterul popular Paul Băncescu (Vaideni) – membru al Academiei Artelor Tradiționale. La festivitatea de primire (care a inclus și o expoziție a meșterului cojocar), CJCVTCP Vâlcea a fost reprezentat de etnografa Elena Stoica.
    • 18-20 decembrie, Craiova: Festivalul de colinde și muzică sacră – ediția a XIII-a: Grupul de colindători Clocotici-Racovița, îndrumat și condus de folcloristul Ion Piloiu.
    • 24 decembrie, Craiova, Studioul de Radio – Expoziția de icoane organizată de CJCVTCP Vâlcea și Radio Art Craiova. Expozanți: Ana Maria Popescu, Violeta Scrociob, Mariana Sima, și membri ai Cenaclului „Contraste.”

                ÎN LUME:

    • 12-13 septembrie, Jurceni, raionul Nisporeni: Bâlciul olarilor:Ștefan Mischiu (Horezu).
    • 24-27 octombrie, Sliven-Bulgaria: „Ziua orașului Sliven”: Ansamblul de cântece și dansuri „Muguri cozieni”Școala Generală Jiblea – Călimănești, condus de coregraful Aurel Cincă.

    Written By

    istorievalocalasm

    istorievalocalasm

    Leave a Reply

    Your email address will not be published. Required fields are marked *


    Judete