Categorii

Vâlcea 1993: „Zilele culturii populare ”, evenimente editoriale, publicistice și discografice.

July 3, 2024 by

Istorie Locala

87
  • 26 octombrie, Bărbătești: Sărbătorirea țesătoarei și poetei populare Gheoghița Măleanu (75 de ani).
  • 25 noiembrie, Râmnicu-Vâlcea: Simpozionul „Unitatea culturii populare românești” – manifestare dedicată celei de a 75 aniversări a Marii Uniri de la 1 Decembrie 1918.
  • 7 decembrie, Râmnicu-Vâlcea: Evenimet discografic: Mariana Ionescu.
  • 7 decembrie, Râmnicu-Vâlcea: Finala concursului „Voci vâlcene” .
  • 11 -22 decembrie, Zilele culturii și ortodoxiei – ediția I. În context: Festivalul de colinde și obiceiuri de Crăciun – ediția a III-a (16 -17 decembrie, Râmnicu-Vâlcea).
  • „Vâlcea literară” – publicație editată de BJ „Antim Ivireanul” și CJCVTCP Vâlcea, sub patrinajul și cu sprijinul IJC Vâlcea: primele 4 numere, prezentate în cadrul unor medalioane aniversare, programate în cursul anului 1993: 1. Felix Sima (17 mai); 2. Ion Topolog (19 iulie); 3. Constantin Mateescu (20 septembrie); 4. Elisaveta Novac (14 decembrie).
  • Decembrie, Râmnicu-Vâlcea: Decernarea premiilor anuale ale IJC Vâlcea. Printre laureații anului 1993: Felix Sima (literatură), Gelu Stratulat (muzică), Gheorghița Măleanu (arta populară), Dalila Cernătescu (promovarea valorilor artei românești peste hotare).
  • Prezențe artistice în țară și în Republica Moldova

    • 5-10 ianuarie, Chișinău: Turneul Ansamblului muzical-coregrafic „La Obârșia Lotrului” în Republica Moldova.
    • 12-16 mai, Buzău: Festivalul de muzică ușoară „Mihaela Runceanu” – ediția a III-a: recital Greta Mihalache, laureata ediției precedente.
    • 24-28 mai, Craiova: Festivalul-concurs al interpreților       cântecului popular românesc „Maria Tănase” – ediția a XII-a: Luiza Ceaușu (nai) – premiul I; Constantin Sprâncenatu (voce).
    • 27 iunie: Năruja-Vrancea: Concursul de muzică populară „Comoara Vrancei” – ediția a XI-a: solistul instrumentist ConstantinȘtefănescu (Stoenești) – premiul III.
    • 20 iulie, Fălticeni-Suceava: Festivalul folcloric „Ăezătoarea”: solistul vocal Alin Pavelescu – premiul special al juriului.
    • 25 iulie, Tg. Mureș: „Jocul din bătrâni” – ediția a XII-a: Formația de dansuri „Nedeița” din Tomșani, animată de Felicia David și îndrumată de Maria Constantinescu. „Ătergarul”, simbol al hărniciei – pentru animator; medalia festivalului – pentru îndrumător.
    • 1-3 august, Tulcea: Festivalul de folclor „Cununa cântecului românesc”: Ansamblul „La Obârșia Lotrului” Voineasa.
    • 4-5 septembrie, Sibiu: Festivalul de folclor „Cântecele munților”: Ansamblul „Dor” Băbeni, cu spectacolul „Sub cetina bradului”.
    • 9-10 septembrie, Tg. Frumos-Iași: „Trandafir de la Moldova”: „La Obârșia Lotrului”.
    • 6-7 noiembrie, Deva-Hunedoara: Festivalul poeților populari: Gheorghița Măleanu.
    • 1 Decembrie, Alba Iulia: Delegație culturală la manifestările prilejuite de Ziua Națională a României, condusă de Mihai Bușe, consilier-șef al IJC Vâlcea: Grupul de fluierași din Vaideeni, Grupul coral de la Mănăstirea Turnu, solista instrumentistă Dalila Cernătescu, acompaniată de prof. Miron Cernătescu.

    Written By

    Istorie Locala

    Istorie Locala

    Leave a Reply

    Your email address will not be published. Required fields are marked *


    Judete