Categories
87

Vâlcea (1978) – Primul Colocviu de Folclor Contemporan “Cântecele Oltului” – prima ediție cu participare internațională

  • 24-31 mai, Râmnicu-Vâlcea: Festivalul „Primăvara artistică vâlcean`” – ediția a IV-a.
  • 2-4 iunie, Horezu: Târgul ceramicii populare ” Cocoșul de Hurez” – ediția a VIII-a.
  • 9-17 iunie, Krömeriz: Turneul Orchestrei de muzică ușoară „Lotus” în Cehoslovacia.
  • 24-25 iunie, Vaideeni și Râmnicu-Vâlcea: Sărbătoarea „Învârtita dorului” – ediția a X-a.
  • 30 iunie – 8 iulie, Râmnicu-Vâlcea: Sărbătorirea împlinirii a 130 de ani de la înființarea primului cor la Râmnicu-Vâlcea. Consfătuirea dirijorilor.
  • 1-2 iulie, Caracal-Olt: Festivalul „Călușul românesc”, ediția a X-a: Călușarii Fârtățești: premiul III. Târgul olarilor „Pomul vieții”: Stelian și Aurelia Ogrezeanu: premiul I.
  • 2-9 iulie, Voineasa: Tabăra de creație artistică.
  • 8-9 iulie, Balvanyos-Covasna: Participarea Ansamblului folcloric „Merișorul” din Fârtățești la Festivalul cântecului, dansului și portului popular – ediția a XI-a.
  • 7-15 iulie, Bursa: Turneul Ansamblului folcloric “Strugurelul” Drăgășani în Turcia – participarea la Festivalul internațional de folclor – ediția a XVII-a.
  • 16 iulie, Craiova: Participarea județului Vâlcea la “Gala Olteniei” (TVR): ceramistele Aurelia Ogrezeanu și Eufrosina Vicșoreanu; grupuri şi ansambluri folclorice din Băbeni, Bărbătești, Mihăești, Racovița; poeții George Țărnea și Aurelian Pavelescu; actorii Cristian Alexandrescu și Ada Gârţoman; interpreţii de muzică folk Laurențiu Mărgineanu., Mihai Enciu, Dan Anastasescu.
  • 27 iulie-6 august, Boișoara și Călimănești: Colocviul de folclor contemporan – ediția I.
  • 3-6 august, Călimănești, Râmnicu-Vâlcea: „Cântecele Oltului” – ediția a X-a.
  • 4-10 august, Călimănești, Râmnicu-Vâlcea, Govora, Olănești: Turneul Ansamblului folcloric din Agrigento-Italia.
  • 10-13 august, Curtea de Argeș: Ansamblul „Izvoraşul” al Combinatului Chimic Râmnicu-Vâlcea la Festivalul de folclor „Carpați” – ediția a II-a: trofeul „Carpați”.
  • 13 august, Tg. Mureș: Participarea formației de dansuri populare din Govora-Sat (Mihăești) la Festivalul interjudețean al dansului bătrânesc – ediția a III-a. Palmares: trofeul festivalului, premiul pentru autenticitate.
  • 14-20 august, Constanța: Turneul Ansamblului folcloric „Ciobănașul” din Vaideeni – participarea la Festivalul de folclor de pe litoral – ediția a XIII-a.
  • 19-20 august, Bujoreni: „Rapsodia plaiului vâlcean” – ediția a V-a. În context: lansarea programului experimental „Creaţia populară. Cercetare – îndrumare – valorificare”; manifestarea etnofolclorică a Laboratorului de Creație Populară „Rapsodia”.
  • 9 septembrie, Sibiu: Gala muzicii vocale (TVR): Corul Casei de Cultură Drăgășani.
  • 22-29 sept., Vaslui: Festivalul umorului „Constantin Tănase”: Brigada artistică Făureşti.
  • Octombrie, Sibiu: Târgul de artă populară: Stelian Ogrezeanu, Aurelia Ogrezeanu, Dumitru Schiopu, Gheorghe Iorga și Ionel Popa; primii trei – premiul I.
  • Octombrie, Deva: Târgul de artă populară: Stelian și Aurelia Ogrezeanu, Dumitru Schiopu, Gheorghe Iorga, Dumitru Mischiu și Ionel Popa.
  • 21 noiembrie, Râmnicu-Vâlcea: Premieră absolută la Teatrul Popular – „Dialog nocturn despre o piesă nescrisă” de Doru Moțoc.
  • 21-30 noiembrie, Râmnicu-Vâlcea: „Decada artei culte” – ediția a VIII-a.
  • 2 decembrie, Deva: „Gala obiceiurilor și datinilor populare” (TVR): Colindătorii din Malaia.
  • Decembrie, Râmnicu-Vâlcea: Concursul „Constelații vâlcene” – ediția a VI-a
  • Expoziții personale de artă plastică organizate în cursul anului 1978: Constantin Aurel Zorlescu, Valeriu Ionescu, Grigore Nicolae, Constantin Neacșu, Elena Năstoiu.
  • Prezențe ale artei populare vâlcene la expozițiile internaționale de profil din Europa: Bulgaria și Ungaria – Constantin Bănacu, Gheorghița Măleanu, Stelian și Aurelia Ogrezeanu, Dumitru Schiopu, Victor și Eufrosina Vicșoreanu; premii: Bulgaria – Gheorghița Măleanu (III), Stelian Ogrezeanu (mențiune); Ungaria – premiu colectiv. Suedia: Constantin Antonie, Constantin Badi, Constanin Bănacu, Paul Băncescu, Gheorghe Iorga, Gheorghița Măleanu, Dumitru Mischiu, Stelian și Aurelia Ogrezeanu, Ionel Popa, Florica Sbughiu, Dumitru Schiopu, Elena Stănciucu, Victor și Eufrosina Vicșoreanu.
  • Leave a Reply

    Your email address will not be published. Required fields are marked *